ЛАЙФХАКИ НА АВТОПІЛОТІ
Днями в прямому ефірі АвтоРадіо разом з Адвокат Поліна Маршалл (https://www.facebook.com/lawpmarshall) поговорили на тему «ЄВРОПРОТОКОЛ». Усе найголовніше, що точно має знати кожен водій авто, підсумували нижче.
У випадку дорожньо-транспортної пригоди (ДТП) не завжди обов’язково викликати поліцію. В деяких випадках водії мають право спільно скласти європротокол, іншими словами – самостійно оформити ДТП, без залучення патрульних поліцейських. Європротокол – це спеціальний бланк-повідомлення про настання ДТП, який заповнюється водіями-учасниками ДТП на місці аварії.
ПРОЦЕДУРОЮ ЄВРОПРОТОКОЛУ МОЖНА СКОРИСТАТИСЯ ЗА ТАКИХ УМОВ:
• ДТП сталося за участю двох транспортних засобів (Зверніть увагу: якщо до одного з транспортних засобів в момент ДТП було приєднано причіп, то таке зіткнення вважається дорожньо-транспортною пригодою з трьома транспортними засобами.);
• водії тверезі, тобто не перебувають у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
• внаслідок ДТП було пошкоджено лише транспортні засоби, не було завдано шкоди здоров'ю чи життю людей, не ушкоджено інше майно (паркан, засоби організації дорожнього руху тощо);
• транспортні засоби учасників ДТП застраховані за договором про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів;
• учасники ДТП дійшли згоди щодо причини та обставин настання ДТП.
Якщо хоча б однієї умови з наведеного переліку немає у конкретній ДТП, то на місце ДТП потрібно викликати поліцію для складення протоколу.
Євопротокол може бути складений у паперовому варіанті або електронному. Різниці між ними немає. Електронний європротокол має таку ж юридичну силу, як європротокол, складений на паперовому бланку. Головне, щоб він був складений на місці ДТП. Перевагою заповнення європротоколу онлайн, звичайно, є оперативність повідомлення страхових компаній про ДТП. Однак, потрібно мати на увазі, що електронним європротоколом можна скористатися лише на території України, якщо дані про страхувальників та про транспортні засоби учасників ДТП коректно внесені в єдину централізовану базу даних МТСБУ, інакше система «Електронний європротокол» не ідентифікує учасників ДТП. Крім того, не можна виключати вірогдність збою системи, хакерської атакти на неї тощо. Тож Поліна Маршалл радить завжди (за можливості) оформляти документи саме в паперовому варіанті.
За словами адвоката, правильно оформлений європротокол має таку ж юридичну силу для отримання страхової виплати, як і протокол, складений патрульними поліцейськими, тому до його заповнення потрібно поставитися відповідально: водіям потрібно точно заповнити усі відповідні графи, виправлень і закреслень не має бути. Також обов’язково потрібно зробити: детальну схему ДТП, фотографії та відеозаписи місця ДТП, зафіксувати розташування транспортних засобів, їх пошкоджень та всі інші наявні обставини про ДТП. Протягом трьох днів з моменту події заповнений європротокол разом з усіма іншими зібраними матеріалами учасники ДТП мають подати до страхових компаній. В іншому випадку європротокол не буде належним доказом факту настання ДТП та страхова компанія матиме законне право не визнавати таку подію страховим випадком та буде змушена відмовити у виплаті страхового відшкодування.
Беззаперечно, такий спосіб фіксації ДТП як «Європротокол» має перевеги:
- відсутність потреби викликати працівників Патрульної поліції України;
- можливість швидше розпочати процес відшкодування шкоди потерпілій стороні;
- після складення європротоколу учасники ДТП звільняються від адміністративної відповідальності та мають право покинути місце ДТП.
Адвокат Поліна Маршалл бажає нікому не потрапляти в ДТП, але, якщо вже ця подія сталася з вами, і у вас є умови для використання інструменту «Європротокол», то рекомендує скористатися ним.
#АвтоРадіо #АдвокатМаршалл #ЛайфхакиНаАвтопілоті #Європротокол #ПравничаДопомога