ЛАЙФХАКИ НА АВТОПІЛОТІ

В ефірі АвтоРадіо обговорили актуальні юридичні проблеми, з якими стикаються наші громадяни у сфері житлово-комунальних послуг. Традиційно до нашої студії завітала Адвокат Поліна Маршалл яка поділилася знаннями та власним досвідом, як вирішувати такі проблеми. Відповіді на найпоширеніші запитання споживачів, а також поради, що стануть в нагоді всім споживачам комунальних послуг в Україні, читайте далі. 

Через війну багато наших громадян вимушені були виїхати за кордон, а по поверненню отримують платіжки з заборгованістю за опалення, воду, світло, газ та інші комунальні послуги. Чи мають люди сплачувати за послуги, якими вони не користувалися під час війни?

Почнемо з того, що споживачі мають право на неоплату вартості комунальних послуг у разі їх невикористання за період тимчасової відсутності в своєму помешканні понад 30 днів. Це стосується всіх комунальних послуг, окрім послуг з управління багатоповерховим будинком та з постачання теплової енергії, адже відключити чи якось виокремити теплову енергію в квартирі технічно неможливо. Це право було закріплено в Законі України «Про житлово-комунальні послуги» ще у листопаді 2017 року. Тож і під час війни, і в мирний час це правило діє. Це питання стало таким частим серед клієнтів саме зараз під час війни, коли по поверненню додому люди почали стикатися з наявністю заборгованостей за комунальні послуги. А оскільки далеко не всі наші громадяни обізнані про свої права, то багато хто оплачує борги не розібравшись. Але особисто я раджу в таких випадках звертатися до адвоката. 

Як списати наявний борг, який накопичився за відсутності проживаючих у помешканні? 

Мова йдеться скоріше про перерахунок, а не про списання. Для того, щоб здійснити перерахунок заборгованості, потрібно звернутися до відповідної компанії, яка надає послуги: постачання води, електроенергії і т.п. Назву і точні реквізити можна знайти в платіжних квитанціях, на сайті надавача послуг. Процедура насправді не складна, заяву можна написати й від руки в довільній формі, підписати, відсканувати та направити на імейл. У заяві потрібно вказати реквізити заявника, його персональні дані, особовий рахунок, вказати причину звернення, пояснити факт відсутності в помешканні та вказати період такої відсутності. Звичайно, в прохальній частині заяви потрібно попросити здійснити перерахунок заборгованості, поставити дату звернення та свій підпис. До заяви обов’язково додається документ, який підтверджує факт не проживання в помешканні. 

Хто і як має доводити факт не проживання в оселі?

Обов’язок доведення такої відсутності покладається на споживача, який заявляє про наявність у нього підстави для списання заборгованості. Доказ має надаватися відповідний. Як я вже зазначала, не тільки служба у Збройних Силах України чи виїзд за кордон під час війни, а й будь-яка відсутність мешканців у своїй оселі понад 30 днів є підставою для перерахунку боргу, який накопичився за період такої відсутності. Тож, якщо, наприклад, ви поїхали на відпочинок, перебуваєте в лікарні чи іншому закладі охорони здоров’я, уїхали на навчання чи на дачу тощо, то ви маєте право на перерахунок. 

Що робити, якщо надавач послуг не списує борги?

Такі випадки дійсно трапляються. Однак, відмова обслуговуючої компанії має бути вмотивованою, а підстава для відмови – законною. Якщо вам відмовили, а ви не погоджуєтеся з цим, то потрібно вирішувати спір. Це можна зробити шляхом звернення до директора компанії про врегулювання спору мирним шляхом, у якому структуровано навести чіткі аргументи та факти, надати докази своєї правоти. У випадку відмовити врегулювати спір доведеться звернутися до суду, і вже в судовому порядку доводити наявність підстав для здійснення перерахунку заборгованості. 

Порадьте слухачам, як економити на комунальних послугах?

Щодо «економити», то навряд чи, адже тарифи установлюються централізовано. А от щодо лайфхаків, як не переплачувати за комунальні послуги, то тут мені є що порадити. 

Встановіть лічильники, адже не маючи приладів обліку, наприклад, води, ви завжди будете несправедливо переплачувати, адже платитиме за воду не тільки використану вами, а іншими сусідами, які так само не мають приладів обліку, але споживати при цьому набагато більший об’єм. 

Напишіть обслуговуючим компаніям заяву про зупинення нарахувань за комунальні послуги до від’їзду, щоб не займатися потім перерахунками платежів. 

Не бійтеся судитися, якщо впевнені у своїй правоті. Тим паче, що українське законодавство – на боці споживачів:

1) споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов'язані з порушенням їх прав;

2) в цивільному судочинстві діє принцип відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення; 

3) в Україні діє система безоплатної правничої допомоги, і кожен може отримати безоплатну консультацію, а якщо особа є суб’єктом права на безоплатну вторинну правничу допомогу, то її інтереси будуть представлені в суді за рахунок державного бюджету. (Адвокат Поліна Маршалл)

#АвтоРадіо #АдвокатПолінаМаршалл #ЮридичніПоради #ЗахистПрав